مجله تخصصی ترجمه ترانه های عربی

ترجمه ترانه های عربی - عکس خوانندگان عربی - ترانه های خوانندگان عربی - اخبار عربی

آیا الیسا شایسته ی دریافت جایزه بزرگ جهانی بود؟

 

 

 

 

تا قبل ازاینکه خوانندگان عرب با جایزه ی بزرگ جهانی آشنا شوند ، در آسودگی ترانه های خویش را اجرا می کردند. هنگامیکه می شنیدیم که خواننده ای خارجی این جایزه را با پول و یا بدون پول دریافت کرده است ، تنها شانه های خویش را از سر بی تفاوتی بالا می انداختیم.

 

ولیکن زمانیکه برای اولین بار عمرو دیاب موفق به دریافت این جایزه شد ، شک همگان را برانگیخت و حرف و حدیث های زیادی در این مورد پیش آمد. در همان زمان این موضوع فاش شد که راغب علامه و محمد فواد شایستگی بیشتری برای دریافت این جایزه داشتند , ولیکن آنها حاضر به فروش هنر خویش نشدند. دریافت این جایزه توسط سمیره سعید و الیسا , جای هیچگونه شکی را باقی نگذاشت ، که دریافت جایزه منوط به داشتن تنها یک چیز است و آن هم پول می باشد.

 

در مصاحبه ای که با یکی از بزرگترین موسیقیدانان دنیای عرب , حلمی بکر در مورد الیسا انجام داديم او اینچنین به سوالات ما پاسخ می دهد :

 

موسیقیدان مشهورعرب با لبخندی استهزاء آمیز اینگونه آغاز می کند : مبارک است..! با اینکه من به شدت به قوانینی که برای انتخاب بهترین ترانه وضع شده اند معترض هستم , و از اینکه ترانه ی الیسا را به عنوان بهترین ترانه انتخاب کرده اند متعجب شدم .

 

به نظر من این ترانه براساس مقیاس های اشتباهی به عنوان بهترین انتخاب شد و براساس ضرب المثل معروفی که می گوید پول پرداخت کن و شاد باش! , می توان علت برنده شدن الیسا در این جایزه ی جهانی را فهمید و همین کار باعث شده است که ما همیشه برای وارد شدن و پیروز شدن به دنبال در پشتی باشیم و نه در اصلی.

 

 

 

آیا الیسا شایسته ی این جایزه بود ؟

 

صدای الیسا صدایی گرم و متفاوت با سایر خواننده ها می باشد ، ولیکن آیا این صدا باعث می شود که هنر و شهرت خواننده های بزرگ دیگر نادیده گرفته شود !!؟

 

الیسا خواننده ی آماتوری که تنها چند سال است وارد عرصه ی موسیقی شده است چگونه می تواند به این سرعت به این جایزه بزرگ دست پیدا کند؟

 

مقدار پولی که الیسا برای دریافت این جایزه پرداخت کرده بود چقدر است؟

 

ربع میلیون دلار و همین باعث می شود که به الیسا به خاطر این کار مجددا تبریک عرض کنم.

 

 

 

از طرف دیگر حسین الجسمی خواننده مشهور خلیجی بارها و بارها در مصاحبه های خویش اعلام کرد که او مستحق دریافت این جایزه بود. زمانیکه از او در مورد دریافت این جایزه توسط الیسا سوال شد جواب داد : احساس خاصی ندارم, نه خوشحال هستم و نه ناراحت.

 

ولیکن این جایزه از آن تو بود, پس چگونه الیسا به عنوان برنده ی جایزه اعلام شد ؟

 

در ابتدا از من خواستند که این جایزه را به قیمت یک میلیون دلار بخرم ، ولیکن من حاضر به پرداخت این مبلغ نشدم و آنها مبلغ را تا قیمت 300 هزار دلار پایین آوردند. ولیکن من به هیچ عنوان حاضر به فروش هنر خویش نیستم. اگر قرار باشد که من جایزه ای را دریافت کنم , باید آن را با سعی و تلاش و عرق جبین خود به دست بیاورم و نه با پول , و این یک امر طبیعی می باشد.

 

قابل ذکر است که مسئول اهدای جوایز شخصی امریکایی و لبنانی الاصل می باشد ، که زادگاهش همان شهری است که الیسا در آن زندگی می کند و شایع شده است که او دوستی نزدیکی با خانواده ی الیسا دارد.

 

 

 

منبع : www.l7en.com

 

ترجمه از : هلناي عزيزم

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم دی ۱۳۸۵ساعت 7:54  توسط هلنا و رضا رایان   | 

بيوگرافي محمد عبدالوهاب :

 

 

 

 

اين موسيقيدان فقيد عرب، پدر سينماي موزيکال در مصر است که به عنوان تهيه کننده، موسيقيدان و ستاره آواز در 7 فيلم ايفاي نقش کرد.محمد عبدالوهاب در سال 1901 در شهرک باب الشعريه قاهره در کنار مسجد الشعراني ديده به جهان گشود. در هفت سالگي حافظ کل قرآن کريم شد و از آغاز قران را با ترتيل خوش براي مردم مي خواند. مشوق اصلي عبدالوهاب، برادرش شيخ حسن بود که تاثير شگرفي بر محمد گذاشت.

 

دوران اول زندگي اين موسيقيدان بزرگ پر از درگيري ميان کساني بود که در خصوص آواز مشکل داشتند و آن را مطرب بازي مي دانستند. در ميان خانواده، همگي اصرار داشتند که وي وارد دانشگاه الازهر بشود ولي عبدالوهاب ، سرکشي مي کرد و مايل بود موسيقي را ادامه دهد. در اين زمان در کوچه و بازار براي بچه ها آواز مي خواند تا اينکه محمد يوسف، يکي از اعضاء گروهي دوره گرد صداي او را شنيد و در عجب افتاد. محمد يوسف به عبدالوهاب پيشنهاد داد تا در سيرک بخواند و محمد نيز فورا قبول کرد.

 

پس از مدتي شيخ سلامه حجازي با صداي عبدالوهاب آشنا شد و از او خواست تا در تئاتر بخواند. عبدالوهاب نيز پذيرفت. اين روند ادامه داشت تا در سال 1922 به همراه يک گروه هنري به فلسطين و سوريه و لبنان سفر کرد. وقتي از اين سفر بازگشت تصميم گرفت تا وارد مرکز موسيقي عربي بشود. در سال هاي بعد عبدالوهاب در شب آوازي که مرکز موسيقي در سن استفانوي اسکندريه برگزار کرد، شرکت کرد. اين شب آواز به عبارتي اولين شب آواز واقعي بود که پس از سال ها برگزار مي شد.

 

پس از اين نشست يکي از دوستانش به او خبر داد که احمد شوقي بک مي خواهد او را ببيند. اين ديدار يک ديدار سرنوشت ساز در زندگي عبدالوهاب به شمار مي رود چرا که دوستي ميان وي و اميرالشعراء تا مدت ها ادامه پيدا کرد.عبدالوهاب با نهله القدسي ازدواج کرد که حاصل آن چهار دختر و يک پسر بود.وي بارها و بارها توسط ملک فاروق، جمال عبدالناصر تقدير شد. انور سادات به او دکتراي افتخاري داد. وي همچنين از سوي يکي از دانشگاه هاي آمريکا مفتخر به درجه دکتراي افتخاري شد.محمد عبدالوهاب در سال 1992 در مصر درگذشت.

 

 

 

براي شنيدن صداي عبدالوهاب اينجا را کليک کنيد:

 

http://www.sis.gov.eg/realpg/html1/wahab.htm

 

 

ترجمه از : يوسف عليخاني

 

منبع : ماهنامه ي ماندگار ( MANDEGAR.info )

 

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم دی ۱۳۸۵ساعت 8:33  توسط هلنا و رضا رایان   | 

بيوگرافي ام کلثوم :

 

 

 

 

وي دختر ابراهيم البلتاجي بود و در سال 1896 يا به قول ديگر در سال 1904 در روستاي طمباي الزهايره در استان الدقهليه واقع در شمال قاهره و ما بين اسکندريه به دنيا آمد. در حالي که سيزده سال بيشتر نداشت به همراه پدرش در روستاها مي گشت و تواشيح ديني و شعرهاي عارفانه مي خواند. صوت بهشتي ام کلثوم در همين ايام توسط اساتيد فن، کساني چون شيخ ابوالعلاء محمد و شيخ زکريا احمد شناسايي شد.

 

 

در سال 1923 روستا را ترک کرد و راهي قاهره شد تا با شيخ ابوالعلاء، دوست پدرش و يکي از موسيقيدانان معروف آن زمان مصر، ديدار کند. در همين ايام شروع به خواندن کرد و ترانه هاي بسياري از خود به جاي گذاشت. برخي از اين شعرها را بدون موسيقي مي خواند و به همين دليل در ميان صداي زنان، چهره اي شناخته شده گشت.

 

 

 

 

يک سال پس از رفتن به مصر با احمد رامي، شاعر آشنا شد. رامي تازه از رشته زبان فارسي در پاريس فارغ التحصيل شده بود. به رامي خبر داد که دوست دارد يکي از شعرهايش را بخواند. در همين سال با احمدصبري، هنرمند دندانپزشک نيز آشنا شد که براي حداقل 14 ترانه او، موسيقي ساخت. به زودي با محمد القصبجي نيز آشنا شد که عود نواز چيره دستي بود و اين هنر را از محمد عبدالوهاب آموخته بود. در اين زمان، ام کلثوم به همراه گروه موسيقي متشکل از عود ِ القصبجي، قانون ِ محمد العقاد و کمانچه سامي الشوا روي صحنه رفت.

 

 

 

دوستي ام کلثوم با القصبجي از سال 1924 تا سال 1948 و زمان وفات وي ادامه يافت. همراه ديگر وي شيخ زکريا احمد بود که تا سال ها اين دوستي ادامه پيدا کرد.دوران خوانندگي ام کلثوم از سيزده سالگي تا هفتاد و سه سالگي وي ادامه يافت؛ شصت سال تمام. و اين در تمام جهان بي نظير است، چرا که خواننده اي را در اروپا نمي توان در آن زمان يافت که بيش از چهل سال تمام خوانده باشد.

 

 

ام کلثوم ملقب به کوکب الشرق سرانجام در سال 1975 درگذشت. با گذشت سي سال از درگذشت کوکب الشرق، همچنان راديو مصر هر روزغروب ساعت 5 و 9 بعدازظهر به مدت دو ساعت ترانه هاي ام کلثوم را براي شنوندگان و علاقمندان وي پخش مي کند. همچنين گفتني است که ترانه هاي اين اعجوبه قرن، در صدر فروش ترانه هاي خوانندگان قرار دارد.

 

 

 

 

براي شنيدن صداي ام کلثوم اينجا را کليک کنيد:

http://www.sis.gov.eg/realpg/html1/omkol.htm

 

 

 

ترجمه از : يوسف عليخاني

 

منبع : ماهنامه ي ماندگار ( MANDEGAR.info )

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۵ساعت 8:14  توسط هلنا و رضا رایان   | 

اصاله در انتظار به دنیا آمدن کودک خود می باشد :

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم دی ۱۳۸۵ساعت 6:42  توسط هلنا و رضا رایان   |